Nagrody Wolnego Kraju Saksonii dla Opolan rozdane. Nagrodę „ZukunftErbe” (Przyszłość Dziedzictwo) przyznaje Fundacja „Pamięć, Spotkanie, Integracja”. Jej sponsorem jest Wolny Kraj Saksonii. Jest ona przyznawana za działania przyczyniające się do ożywienia współżycia społecznego w Republice Federalnej Niemiec oraz na byłych terenach wypędzonych i przesiedlonych.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Transferraum Heimat w Knappenrode, dzielnicy Hoyerswerda w Niemczech.
Nagrody Wolnego Kraju Saksonii dla Opolan wręczył premier Saksonii
Michael Kretschmer, premier Saksonii i przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Przyjaźni w Bundesracie wręczył nagrodę Rafałowi Bartkowi, przewodniczącemu Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG). Lider MN otrzymał ją za zaangażowanie w ochronę i dalszy rozwój dziedzictwa kulturowego. Ale też za promowanie języka niemieckiego oraz współistnienia Niemców i Polaków w Polsce.
Drugą nagrodę otrzymało Chrząstowickie Stowarzyszenie Edukacyjne „CUD”. Reprezentowała je prezes dr Agnieszka Misiurska. Stowarzyszenie to prowadzi Katolickie Niepubliczne Przedszkole z Nauczaniem Języka Mniejszości Niemieckiej w Chrząstowicach.
Wyróżnienie zdobyło za wykazanie się odwagą przy zakładaniu i prowadzeniu tej placówki. W uzasadnieniu nagrody podkreślono, iż zostało tam stworzone przyjazne środowisko dla dzieci zarówno z mniejszości niemieckiej, jak i z polskiej większości.
Ważne zachowanie wspomnień
– Zachowanie wspomnień i przekształcenie ich w coś społecznie istotnego. To jest zadanie stojące nie tylko przed przesiedleńcami i późnymi wysiedleńcami – podkreślił dr Jens Baumann, pełnomocnik ds. wypędzonych i późnych przesiedleńców w Wolnym Kraju Saksonii.
– Powinno ono dotyczyć całych społeczeństw. Należą do nich także ci, którzy pozostali w swojej ojczyźnie. A są mniejszościami niemieckimi na Węgrzech, w Czechach, w Rumunii czy w Polsce. Mniejszości są wszechobecne. Gdzie bylibyśmy bez nich? – pytał retorycznie.
Czytaj też: Zjazd delegatów TSKN w Opolu. Mniejszość ma nowe pomysły