Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Opola informuje, iż z początkiem grudnia 2025 roku rozpocznie się wycinka pielęgnacyjna na Wyspie Bolko.
Wycinka na Wyspie Bolko. „Nie ucierpią żywe drzewa”
Prace prowadzone będą zgodnie z wytycznymi zawartymi w decyzji, pozwoleniu i zaleceniach Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
– Prace pielęgnacyjne na drzewostanie wykonujemy co roku w obrębie innych alejek parku, ponieważ posusz gałęziowy wydziela się co roku na innych drzewach – wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik prasowy UM Opola.
– Obecne prace obejmują wykonanie cięć sanitarnych, korekcyjnych, usuwanie suchych i połamanych gałęzi w koronach 87 szt. drzew, które stwarzają zagrożenie dla użytkowników. Oprócz tego stanowią potencjalne źródło dalszych infekcji szkodników i patogenów – argumentuje.
Dodatkowo 17 drzew pójdzie pod topór. Urząd Miasta uspokaja, że to obumarłe i zamierające drzewa z gatunków:
- klon pospolity,
- topola kanadyjska,
- grab pospolity,
- topola osika,
- klon pensylwański,
- klon jawor,
- brzoza brodawkowata,
- dąb szypułkowy
W miejsce wyciętych drzew pojawią się nowe. Do końca października przyszłego roku miasto nasadzi 13 sztuk. Jak dodaje Adam Leszczyński, kompensacja przyrodnicza w tej sytuacji jest dodatkowa, gdyż ustawa nie przewiduje nasadzeń za martwe drzewa.
Czytaj też: Choroba Newcastle w Strzelcach Opolskich. Wybili setkę ptaków
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania





