Mentoring biznesowy w Opolu, czyli sprawdzona relacja mistrz-uczeń
Przemysław Lech prowadzi kancelarię adwokacką w Opolu. Przez pół roku korzystał ze wskazówek Lesława Adamczyka, który w trakcie swojej kariery zawodowej prowadził wiele firm, m.in. Atmoterm. W ostatnich latach wiedzą dzielił się uczestnicząc w Programie Mentoringu Biznesowego OCRG w Opolu. W związku z tym pełnił funkcję mentora.
– Chciałem przedyskutować sprawy mojej firmy z osobą, która prowadzi biznes, ale z zupełnie innej branży – przyznaje Przemysław Lech.
– Zależało mi na świeżym spojrzeniu kogoś z zewnątrz. Muszę od razu powiedzieć, że cały ten program, zarówno spotkania z moim mentorem, jak i organizacja przekroczyły moje oczekiwania. Najbardziej doceniam to, że mogłem uzyskiwać praktyczne i konkretne wskazówki w odpowiedzi na sprawy bieżące, jak i porady długoterminowe w kwestii prowadzenia firmy.
Spotkania w tym przypadku odbywały się średnio raz w miesiącu w luźnej atmosferze. Na przykład przy kawie w mieście.
– Tematy wychodziły naturalnie. Dzięki temu efekty odczuwam już teraz – chwali program mentoringowy Przemysław Lech.
– Na przykład obecnie przywiązuję znacznie większą wagę do poukładania procedur, jeśli chodzi pracę bieżącą w kancelarii. Moja obserwacja jest taka, że nas prawników, a zwłaszcza adwokatów, za mało się uczy o biznesowych aspektach prowadzenia firmy. Wiemy wszystko o prawie czy o postępowaniu przed sądem, ale o praktyce mówi się niewiele. A kancelarię trzeba traktować jak biznes. Nie sądzę, by inny kolega prawnik podpowiedział mi tyle, co mój mentor.
Sukces siódmej edycji mentoringu biznesowego
Mentoring biznesowy w Opolu spotkał się ze sporym zainteresowaniem. Do programu OCRG napłynęło 31 zgłoszeń. Chęć przekazania wiedzy podjęło 11 mentorów, którzy pod swoje skrzydła wzięli 13 mentee (podopiecznych, ang.). Tym samym dwóch mentorów zgodziło się przyjąć dwie osoby.
Współpraca na zasadzie relacji „mistrz-uczeń” dała młodym przedsiębiorcom okazję do nauki biznesu od opolskich szefów, prezesów, menedżerów, którzy osiągnęli zawodowy sukces w swoich dziedzinach. Wśród nich byli m.in. Agnieszka Kossakowska, Senior Finance Manager w International Automotive Components Group, Adrian Kajda, twórca aplikacji mobilnej Fuelio, produktu używanego przez miliony osób na całym świecie oraz od roku 2017 mentor w programie akceleracyjnym dla startupów Google For Startups, czy Paweł Zieliński, który zawodowo zajmuje się finansami od ponad 20 lat, a od 2002 pełni funkcję dyrektora finansowego w spółce Multiserwis oraz Regionie Polska grupy kapitałowej Bilfinger SE.
Dodajmy, że kolejna edycja programu powinna wystartować na przełomie lutego i marca.
Czytaj też: Opolski Startup. Edukacja i biznes łączą siły, by wspierać przedsiębiorczość
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.