– Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęliśmy zbieranie zamówień na unikalne materiały pomocnicze do nauki historii i kultury mniejszości niemieckiej – czytamy na stronie haus.pl – Komplet składa się z 6 starannie opracowanych zeszytów. Mogą one stanowić cenne wsparcie w edukacji zarówno dla szkół, jak i nauczycieli. Cena zestawu to jedyne 90,00 zł.
Materiały te nie tylko wzbogacą program nauczania. Także pozwolą uczniom na lepsze zrozumienie i docenienie dziedzictwa mniejszości niemieckiej w Polsce. Zachęcamy serdecznie wszystkie szkoły oraz nauczycieli do składania zamówień. I dołączenia do grona placówek, które wspierają wielokulturowość i różnorodność w edukacji – zachęcają dalej wydawcy.
Zeszyty pomocnicze jak podręcznik
– Pomysł na tę publikację nie jest nowy – przyznaje Lucjan Dzumla, dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. – Pojawił się już dziesięć lat temu. Był reakcją na brak podręcznika do przedmiotu historia i kultura mniejszości niemieckiej. Wydanie podręcznika z powodów formalnych się nie powiodło. Wydane przez nas zeszyty obejmują cały program tego przedmiotu. Wybrana przez nas formuła materiałów pomocniczych pozwoliła uniknąć skomplikowanej, żmudnej i kosztownej formuły związanej z zatwierdzaniem podręcznika.
Tematyka poszczególnych tomów przedstawia się następująco: Pierwszy: Prawa mniejszości w Polsce i w Europie. Drugi: Zarys historyczny powstania mniejszości. Trzeci: Zwyczaje i tradycje. Czwarty: Znane osobistości – nauka, kultura, sport, muzyka, literatura. Piąty: Historia od I wojny światowej do roku 1945. Szósty: Historia po roku 1945.
Materiały pomocnicze – co zawierają lekcje
Każda lekcja zawiera przejrzyste teksty, mapy, ilustracje oraz ćwiczenia językowe i kulturowe zachęcające do aktywnego udziału w nauce.
Każdy zeszyt zakończony jest krótkim testem wiedzy, a całość uzupełniona jest o słowniczek podstawowych pojęć.
Zeszyty zostały tak skomponowane, by materiał nie kończył się na przekazie wiedzy. Ich celem jest inspirowanie uczniów do dalszego samodzielnego zgłębiania historii i kultury MN oraz aktywnego uczestnictwa w życiu swojej społeczności.
Historia i kultura, obok języka, stanowią fundamenty, na których opiera się tożsamość narodowa – podkreślają twórcy serii – dla mniejszości narodowych i etnicznych żyjących w diasporze wiedza o własnej historii i kulturze jest kluczowa, by zachować odrębność i wzbogacać społeczeństwo, w którym żyją.
Na stronie haus.pl można znaleźć link do formularza, by zamówić komplet pomocy dydaktycznych.
Zamówienia będą możliwe od 21 października, dostawa najpóźniej do 29 listopada. Więcej informacji na www.haus.pl lub pod numerem telefonu 77/407-95-15.
Czytaj też: Zoja Skubis – najmłodsza Polka na ośmiotysięczniku ma opolskie korzenie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.