Przy pierwszym „rozdaniu” – 10 lat temu – pieniądze z KFS były skromne: niewiele ponad 700 tys. złotych. Pozwoliło to na przeszkolenie niespełna 300 osób. Obecnie Fundusz jest silnym narzędziem wsparcia rozwoju kompetencji w opolskich zakładach pracy. W 2025 roku powiatowe urzędy pracy województwa opolskiego w ramach KFS dysponują pulą w wysokości 7 mln 527 tys. złotych. Urzędy ogłaszają właśnie nabory wniosków na finansowanie wydatków związanych z kształceniem kadry. Aby firma mogła ubiegać się o dofinansowanie musi spełniać minimum jeden z priorytetów wskazanych przez ministra właściwego od spraw rynku pracy (patrz: ramka).
Jak podkreśla Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu – przedsiębiorcy z województwa opolskiego najczęściej wnioskują o fundusze na szkolenia w ramach zawodów deficytowych, a więc – w naszym regionie – związanych między innymi z: transportem (np. kierowcy), branżą budowlaną (np. dekarze i blacharze budowalni) czy opieką nad osobami starszymi.
– Aktualnie fundusz stawia też na rozwój kompetencji cyfrowych, nowych technologii, ponadto zawsze reagował elastycznie na wyzwania czasów, np. wspierał pracodawców zatrudniających cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Podobnie jest w tym roku. W związku z powodzią z września 2024 roku uwzględniono wśród priorytetów potrzebę wsparcia działań na terenach objętych powodzią. Zmodyfikowano także priorytet dotyczący zatrudniania cudzoziemców dający możliwość doskonalenia języka polskiego pracownikom cudzoziemskim, zaznajamianie ze specyfiką polskich regulacji prawnych czy potrzebą integracji pracowników cudzoziemskich na polskim rynku pracy.
„Kadry rynku” dla najlepszych
Jednym z opolskich pracodawców, który korzysta z KFS jest firma What’s Cooking z Opola. Dyrektor firmy Jarosław Szarzewicz informuje, że z KFS udało się pokryć osiemdziesiąt procent kosztów szkolenia 37 osób: menadżerów, pracowników administracyjnych, pracowników produkcyjnych. – Doskonaliliśmy m.in. zarządzanie finansami oraz sytuacjami kryzysowymi, umiejętności: cyfrowe, zwiększające cyberbezpieczeństwo a także ułatwiające pracę zdalną, ponieważ pracujemy w rozproszonych zespołach stacjonarnie, zdalnie, również w siedzibie głównej w Belgii. – mówi Szarzewicz.
Wśród korzyści wynikających ze szkoleń Jarosław Szarzewicz wymienia: rozwinięcie procesu digitalizacji, budowanie świadomości pracowników na temat ochrony danych osobowych, polepszenie pracy projektowej w zespołach rozproszonych.
KFS jest także szansą dla zakładów pracy chronionej: – Dzięki Funduszowi przeszkoliliśmy fizjoterapeutów, terapeutów, instruktorów zawodu, ale też pracowników z niepełnosprawnością, których zatrudniamy w zakładzie aktywności zawodowej. Kształcimy ich pod konkretne cele i umiejętności oraz zapotrzebowanie rynku – mówi Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji DOM.
W 2024 roku Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu ufundował dla pracodawców i pracowników z Opolszczyzny nagrodę „Kadry rynku” – przyznawano ją firmom inwestującym w szkolenia osób z niepełnosprawnościami, zaś autorzy zdjęć, którzy pokazali osoby z niepełnosprawnościami w pracy – otrzymywali nagrody finansowe. Wręczono je na corocznej konferencji KFS w Opolu, Opolskim Forum Zawodowym. – Osoby z niepełnosprawnościami to wartościowi pracownicy, którzy cenią pracę zawodową i chętnie się w niej doskonalą – mówiła obecna na tej konferencji Agata Roczniak, założycielka i Prezeska Fundacji Diversum.
Przedmiot pożądania
W Opolu właśnie trwa nabór na środki KFS. Powiatowy Urząd Pracy w Opolu zorganizował wcześniej szkolenie on-line dla pracodawców chcących wnioskować o fundusze. Pracownicy urzędu objaśniali punkt po punkcie kwestionariusz i odpowiadali na pytania. Zainteresowanie było ogromne, na platformę szkoleniową zarejestrowało się 70 pracodawców.
Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnie jako jeden z pierwszych urzędów w regionie ogłosił nabór na środki KFS w 2025 roku. Nabór trwał do 28 stycznia. Złożono 55 wniosków na przeszkolenie 448 pracowników. – Zazwyczaj ogólne sumy złożonych wniosków dwu, a nawet trzykrotnie przewyższają kwoty możliwe do wykorzystania, ponieważ zainteresowanie możliwością skorzystania z tej formy nieustannie rośnie. – informuje Maciej Flank, dyrektor Powiatowego Urzędy Pracy w Oleśnie.
W drugiej połowie roku uruchamiane są ministerialne rezerwy i ogłaszany kolejny nabór: – Staramy się, aby ostatecznie wszystkie wnioskujące firmy mogły skorzystać, choć niektóre muszą zaczekać – dodaje dyrektor Flank.
W powiecie oleskim pracodawcy najczęściej zgłaszają potrzeby szkoleniowe swoje i pracowników w zakresie priorytetu pierwszego – dotyczącego zawodów określonych jako deficytowe. – Jest to logiczne: w przypadku braku nowych pracowników z określonymi kompetencjami pracodawcy chcą, aby te kompetencje nabyła załoga już zatrudniona. Dość dużym zainteresowaniem cieszy się kształcenie dotyczące rozwoju umiejętności cyfrowych – niezbędnych obecnie na coraz większej ilości stanowisk pracy oraz kształcenie promujące i wspierające zdrowie psychiczne oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy – mówi Maciej Flank.
Najbliższy nabór prowadzony będzie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nysie (17.02 – 19.02.2025), urzędy w Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach, Namysłowie i Kluczborku – wkrótce ogłoszą terminy naborów. W pozostałych urzędach pracy nabory trwają lub właśnie się kończą.
Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy
KFS stanowi wydzieloną cześć Funduszu Pracy przeznaczoną na dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracodawców i pracowników – podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Celem utworzenia KFS jest zapobieganie utracie pracy, szczególnie jeśli powodem tego jest brak kompetencji adekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Minister właściwy ds. pracy określił następujące priorytety wydatkowania KFS w 2025 r.:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
- Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
- Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
- Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
- Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
- Rozwój umiejętności cyfrowych.
- Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Powiatowe urzędy pracy dysponują również środkami tzw. rezerwy KFS, których wysokość poznamy już niebawem. Priorytety wydatkowania zdefiniowane przez Radę Rynku Pracy na rok 2025 brzmią następująco:
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
- Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.