Kobiety Mniejszości Niemieckiej – jaki mają program?
Kobiety Mniejszości Niemieckiej, które prezentowały propozycje dla pań, to:
- Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa,
- Sylwia Kus, sekretarz gminy Radłów,
- Edyta Gola z Leśnickiego Domu Kultury i radna sejmiku,
- Aneta Langer, odpowiedzialna za biuro Rady Gminy Cisek.
Zuzanna Donath-Kasiura przekonywała, że na Śląsku Opolskim kobiety od lat udowadniają, że potrafią dobrze pracować.
– Potrafią być fantastycznymi żonami i mamami i przedsiębiorczyniami, ale też pracować dla wspólnego dobra. Kobietami stoją organizacje pozarządowe, stowarzyszeniach edukacyjnych. Widać nas nie tylko w mniejszości niemieckiej – zauważyła.
– Stanowimy ponad 50 procent społeczeństwa, ale w parlamencie kończącym kadencję już tylko niespełna jedną trzecią. To za mało, byśmy mogły zadbać o interesy kobiet i prawdziwie równe traktowanie. W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego czytamy, że w Europie Środkowej i Wschodniej równy z mężczyznami status społeczny, polityczny, ekonomiczny i prawny osiągniemy w 2128 roku – za ponad sto lat. Nie chcemy czekać tak długo. Dlatego chcemy być w parlamencie i zadbać systemowo o kobiety: o równy dostęp do badań i poważne podejście do problemów zdrowotnych kobiet. One są realne. To nie jest nasze widzimisię – zaznaczyła pani wicemarszałek.
Połowa osób na liście MN to kobiety
Sylwia Kus podkreśliła, że połowę z 24 kandydatów na liście Mniejszości Niemieckiej do Sejmu stanowią kobiety.
– Chcemy się skupiać na kwestii równych wynagrodzeń dla kobiet i dla mężczyzn wykonujących te same obowiązki. A także na równym traktowaniu w postępowaniach awansowych, równego dostępu do szkolenia zawodowego. Nie potrzebujemy wynagrodzeń mężczyzn, ale potrzebujemy ich wsparcia, słów otuchy, by łączyć role żon, matek, ale też wspaniałych pracownic – mówiła Sylwia Kus.
Edyta Gola zauważyła, że organizacje mniejszości niemieckiej w ogromnej mierze tworzone są przez kobiety.
– Kobiety profesjonalizują mniejszościowe działania. Wnoszą w nie wymiar prospołeczny i… spokój. Jesteśmy dumne z kobiet, które kandydują i z tych, które im doradzają. Nasze kandydatki mają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie – podkreślała.
Aneta Langer zapowiedziała organizowanie przez MN szkoleń i warsztatów z zakresu opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Do tego doszły szkolenia językowe i warsztaty tematyczne z florystyki, kosmetologii i pracy projektowej.
Czytaj także: Jarosław Kaczyński w Opolu tylko dla członków i sympatyków PiS-u
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.