Kolagen w organizmie – do czego jest nam potrzebny?
Około 30% białek występujących w naszym organizmie to kolagen. Budulec tkanek wpływa na ich elastyczność oraz wytrzymałość. Białko strukturalne jest obecne w najważniejszych narządach, takich jak kości, chrząstki ścięgna, skóra, czy rogówka oka. Organizm człowieka potrafi samodzielnie wytwarzać kolagen, jednak wraz z wiekiem ta umiejętność zaczyna stopniowo zanikać. Pierwsze oznaki ograniczania produkcji białka fibrylarnego możemy zaobserwować już w okolicach 30. roku życia, kiedy na twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne. Po ukończeniu 50. roku życia następuje gwałtowny spadek kolagenu a po sześćdziesiątce organizm całkowicie zaprzestaje produkcji, przez co nasze tkanki tracą elastyczność.
Skóra, stawy i kości – czy bez kolagenu będą normalnie funkcjonować?
Co się stanie, jeśli w naszym organizmie zabraknie kolagenu? W takim przypadku możemy być narażeni na liczne urazy oraz rozwój bolesnych schorzeń. Bez białka strukturalnego tkanki regenerują się zdecydowanie wolniej. Nie bez powodu osoby w podeszłym wieku często skarżą się na dyskomfort w obrębie stawów, utratę ich elastyczności oraz ograniczoną ruchomość. Kolagen może wpływać na nasz wygląd, a także na samopoczucie. Warto zadbać o dodatkowe źródła tego białka – znajdziemy je w niektórych produktach spożywczych albo suplementach diety np. https://mybionic.pl/noble-health-kolagen-morski-60-kapsulek.
Czy kuracja kolagenowa rzeczywiście przynosi efekty?
Suplementy diety z kolagenem mogą przyczyniać się do poprawy samopoczucia w momencie, gdy nasz organizm nie potrafi już samodzielnie wytwarzać białka strukturalnego, ale równie chętnie sięgają po nie sportowcy, którzy chcą wzmocnić swoje stawy. Dzięki dodatkowej suplementacji kolagenu możemy przyczynić się do poprawy kondycji:
- skóry,
- włosów,
- układu kostnego,
- stawów,
- naczyń krwionośnych
- nerek,
- żołądka.
Warto pamiętać o tym, że kuracja nie przyniesie natychmiastowych efektów – tylko dzięki regularnemu i długotrwałemu przyjmowaniu kolagenu będziemy mogli obserwować korzystne zmiany w organizmie. O stawy należy dbać już od najmłodszych lat, a białko fibrylarne może pomóc nie tylko seniorom!
Rybi, wołowy, a może wieprzowy? Który kolagen wybrać?
Naturalny kolagen zwierzęcy ma kilka źródeł pochodzenia. Białko pozyskiwane ze skóry ryb wykazuje wysoką zawartość kolagenu typu 1. Suplementy produkowane z kości i skór bydła to dobre źródło kolagenu typu 3., z kolei substancje pochodzenia wieprzowego cieszą się dużą popularnością ze względu na równie dobry skład i korzystną cenę. Weganie, którzy potrzebują dodatkowego źródła kolagenu, mogą sięgnąć po suplementy z substancjami pobudzającymi naturalną produkcję białka strukturalnego.