Czy jesteście zatem ciekawi, co powoduje, że wiele osób może pochwalić się byciem zorganizowanymi?
Planowanie dnia
Bardzo ważne w planowaniu dnia jest to, czy mamy do czynienia z regularnym trybem czy jednak każdy z naszych tygodni nie jest zbyt jednostajny. Zdecydowanie o wiele łatwiej jest zaplanować sobie czas, gdy mamy pracę w regularnych godzinach, zazwyczaj wykonujemy te same zadania. Trudniej zaś, gdy możemy pracować w różnych godzinach, a nasz późniejszy czas nie jest związany z regularnymi czynnościami. Niemniej jednak wszystko da się zrobić. Dlatego też warto się odpowiednio przygotować. Planowanie nie tylko pomaga nam w bardziej efektywnym wykonywaniu pracy, ale jest też całkiem prostym narzędziem organizacyjnym, które pomaga zachować nam zdrowy rozsądek i zmniejszyć stres. Planowanie sobie czasu czy całych dni przynosi uczucie ulgi, a także pomaga nam pozbyć się wielu problemów.
Wiadomym jest bowiem, że od godzin rannych do popołudniowych większość z nas spędza czas w pracy. Gdy jest to wykonywanie pracy biurowej, to często planowanie ogranicza się do zrobienia czegoś, co mamy w firmowym kalendarzu. Jednak samodzielna praca czy też w terenie, wymaga już odpowiedniego kalendarza. Po powrocie do domu także należy ustalić, czy o 18:00 akurat wykorzystamy sobie w 20Bet bonus bez depozytu i spędzimy 2-3 godziny online, czy jednak pójdziemy do kina, na siłownię, pobiegać czy spotkać się ze znajomymi. Przedstawimy zatem sposoby i narzędzia, które w tym pomagają.
Proces planowania
Przede wszystkim w sytuacji kiedy zastanawiamy się nad tym, jak zaplanować dzień, musimy mieć na uwadze, że jest to coś, czemu trzeba poświęcić trochę czasu. Dlatego też warto zacząć od kilku istotnych rzeczy:
- mapowanie zadań – jeśli mamy kartkę papieru, organizer online, koniecznie zacznijmy wypisywać w nich wszystkie zadanie, które mamy. Chodzi o mapowanie istotnych rzeczy. Świetnie właśnie w takich momentach sprawdzają się wszelkiego rodzaju elektroniczne kalendarze. Można w nich zapisywać, co i kiedy się odbywa.
- priorytety – kiedy mamy wpisanych dużo obowiązków, rzeczy na dany dzień, koniecznie musimy ustalić sobie priorytety i to właśnie je trzeba postawić na pierwszym miejscu. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj zasada Pareta, wedle której 20% naszego wysiłku jest w stanie przynieść nam aż 80% korzyści.
- grupowanie zadań – niezwykle pomocne jest grupowanie zadań na te, które wykonujemy regularnie, często, rzadko lub dopiero będziemy je robić pierwszy raz. Nadaje to właśnie też im priorytetu.
- dzielenie zadań – czasem mamy duże zadania, projekty do wykonania. Może to być coś związane z pracą czy choćby organizacją wyjazdu, imprezy. W takiej sytuacji należy podzielić główne zadania na mniejsze, co pomoże w lepszym planowaniu.
- dzielenie obszarów – warto podzielić swój tydzień na różne obszary zainteresowań. Nawet naukowo udowodniono, że poszczególne dni tygodnia różnią się przyrostem energii, gdzie ta jest najbardziej zauważalna we wtorki i środy. Można to połączyć z obszarami, gdzie stawia się na konkretne zadania, cele – trening, kino, spacer, spotkania.
To oczywiście tylko połowa sukcesu. Przede wszystkim planowanie czasu i dnia to tylko początek. Trzeba bowiem wyznaczać sobie realistyczne terminy na swoje zadania, wykonywać w pierwszej kolejności te, które są najważniejsze. Przy tym bardzo ważna jest nasza silna wola oraz systematyczność. Jeśli wyznaczamy sobie, że chcemy każdego dnia ćwiczyć 30 minut dziennie przed śniadaniem, to musimy się tego trzymać. Odstępstwa od tego powodują, że będzie nam o wiele trudniej być konsekwentnym, co będzie skutkowało problemami w dalszej organizacji czasu. Bardzo ważne jest po prostu to, aby uczynić regularne planowanie nawykiem. A przy tym bardzo dobrym nawykiem, gdyż pomoże nam to osiągnąć regularność, a do tego przyniesie po prostu więcej radości z samej organizacji czasu, poszczególnych dni.
Narzędzia
Jak wspomnieliśmy wcześniej, proces, jakim jest planowanie dnia, wymaga odpowiednich narzędzi. Jedni mogą zdecydować się na tradycyjne rozwiązanie w postaci papierowego notesu czy kalendarza. Inni z kolei wybiorą coś elektronicznego. Nie da się ukryć, że jednak aplikacje w telefonie okazują się dziś niezastąpione. Możemy bowiem zdecydować się na takie rozwiązania jak Kalendarz Google, Asana, ClickUp, Trello, Clockify, Notion, Todoist, jak i wiele innych. Są to najczęściej w pełni darmowe rozwiązania, które dają nam dostęp do kalendarza, notatnika. Można w nich wprowadzać niezbędne dane, nadawać im nazwy, priorytety. Przy tym w wielu programach można ustalić alarmy, przypomnienia, statystyki. Dzięki temu istnieje opcja zaznaczania rzeczy, które zaplanowaliśmy i wykonaliśmy. Można zdecydować się tylko na jedną aplikację lub nawet korzystać z kilku, o ile tylko nie będą się wzajemnie wykluczać.
Czy warto?
Na sam koniec dobrze się jest w ogóle zastanowić, czy warto zaplanować sobie dzień. Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż każdy ma inne obowiązki oraz potrzeby. Jedni potrzebują czegoś, co będzie ich kierowało w życiu, inni zaś lubią spontaniczne decyzje, na które zazwyczaj nie ma miejscu w dokładnie zaplanowanym kalendarzu. Dobrze jest zatem zastanowić się nad tym, czy planowanie jest dla nas. Nie musi ono jednak oznaczać, że ustalimy sobie każdą godzinę w ciągu dnia. Może to ograniczyć się tylko do porannego czy wieczornego treningu, listy zakupów. Zawsze metoda krok po kroku okazuje się owocna.