Inwestycje zdzieszowickiej koksowni za 165 mln zł
– Z analiz rozprzestrzeniania się spalin wynika, że ze względu na stosowanie czystszego paliwa nie potrzebujemy już tak wysokiego komina. Prace rozbiórkowe starej jednostki planujemy na drugą połowę bieżącego roku – wyjaśnia Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu.
Kolejne inwestycje w zdzieszowickiej koksowni to budowa instalacji odazotowania spalin i remont kotła nr 3. Prace przygotowawcze są w toku. Dodatkowo na terenie koksowni rozpoczyna się przedsięwzięcie mające na celu odbudowę zbiornika wyrównawczego gazu koksowniczego.
– Pracujemy nad nowymi technologiami, takimi, jak połączenie bezpośredniej redukcji żelaza z piecami elektrycznymi. Dzięki temu zdekarbonizujemy nasze procesy, ale jednocześnie ograniczamy emisje z obecnie pracujących instalacji – informuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
– Zanim przejdziemy do produkcji stali o niskim śladzie węglowym, nadal będziemy wykorzystywać koks w naszych procesach. W ostatniej dekadzie emisje CO2 w naszej zdzieszowickiej koksowni zredukowaliśmy o 50 proc. Celem inwestycji, którą realizujemy w elektrociepłowni jest ograniczenie emisji tlenków azotu. Za trzy lata będzie ona trzy razy niższa niż obecnie. Ten projekt wpisuje się w naszą strategię zmniejszania wpływu naszej działalności na środowisko. I przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
– Projekty, które realizujemy w elektrociepłowni, pozwolą jej pracować w następnych latach. A to ważne dla mieszkańców Zdzieszowic. Bo to nasza elektrociepłownia jest jedynym źródłem ciepła zasilającego mieszkania blisko 7000 osób, większości mieszkańców miasta – podsumowuje Piotr Drzystek, dyrektor koksowni w Zdzieszowicach.
Czytaj także: Stół Gospodarczy w PNT w Opolu.