Hulajnogi elektryczne w Opolu. Policja zapowiada kontrole
Hulajnogi elektryczne w Opolu to powszechny sposób poruszania się po mieście. Szczególnie popularne są w centrum miasta i okolicach.
– Wiele z hulajnóg należy do miejskich wypożyczalni. Ale coraz częściej na zakup decydują się także osoby prywatne. Taki zakup to spory wydatek, dlatego aby nie ponosić dodatkowych kosztów, warto używać tego środka lokomocji zgodnie z obowiązującymi przepisami – mówi Agnieszka Nierychła, oficer prasowy policji w Opolu.
Zaznacza, że mandaty za niewłaściwe korzystanie z hulajnogi mogą być bardzo surowe. – Niektóre są tak samo dotkliwe, jak przewidziane dla kierowców samochodów – podkreśla.
Hulajnogi elektryczne w Opolu potrafią być też utrapieniem. Osoby, które z nich korzystają, potrafią je zostawiać w nieodpowiednich miejscach. Dochodzi też do niebezpiecznych sytuacji. Jak ta z jesieni minionego roku, kiedy dwie nastolatki wjechały w kobietę przy skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Reymonta.
– Przepisy regulujące korzystanie z hulajnóg elektrycznych obowiązują od maja 2021 roku. Było dużo czasu, by się z nimi zapoznać. Dlatego w piątek 21 kwietnia policjanci będą zwracać szczególną uwagę na osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych – zapowiada Agnieszka Nierychła.
Jakie kary za nieprzepisowe korzystanie z hulajnóg elektrycznych?
Policja prezentuje ile kosztują najczęstsze przewinienia osób poruszających się hulajnogą elektryczną:
- 50 złotych – jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką;
- 50 złotych – jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
- 100 złotych – parkowanie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu (należy ją zaparkować w przeznaczonym do tego miejscu lub na chodniku – równolegle do krawędzi i jak najdalej od jezdni, zostawiając 1,5 szerokości dla pieszych);
- 100 złotych – parkowanie hulajnogi w nieodpowiednim miejscu (należy ją zaparkować w przeznaczonym do tego miejscu lub na chodniku – równolegle do krawędzi i jak najdalej od jezdni, zostawiając 1,5
- 100 złotych – brak korzystania z wyznaczonej drogi dla rowerów;
- 200 złotych – złamanie przepisów dotyczących jazdy po chodniku;
- 300 złotych – zbyt szybka jazda po chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i utrudnianie im ruchu.
- 300 złotych – jazda na jednej hulajnodze w dwie osoby;
- 1000 złotych – jazda hulajnogą elektryczną w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila);
- 2500 złotych – jazda hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila)