Nastroje wśród naszych piłkarzy ręcznych są tym bardziej bojowe, że poprzednio nie udało się im awansować do play off. Co prawda celem minimum było utrzymanie, ale jednak wszyscy liczyli, że uda się zagrać w fazie pucharowej. Niestety, plan ten się nie powiódł.
– Teraz chcemy być w ósemce. Niemniej liga jest bardzo wyrównana, co pokazał ubiegły sezon. Każdy z każdym może powalczyć i tak będzie znowu – zaznacza Bartosz Jurecki, szkoleniowiec opolan. – My jednak jesteśmy dobrej myśli. Ciężko przepracowaliśmy okres przygotowawczy, w sparingach też przeważnie realizowaliśmy nasze założenia, więc już się nie możemy doczekać, aż się zacznie walka na poważnie.
Gwardia rozpoczyna sezon
Będzie on miał do dyspozycji pozornie podobną kadrę jak w poprzedniej kampanii, aczkolwiek on sam sprawy widzi nieco inaczej. Choćby dlatego, że to grono opuścili przede wszystkim bardzo doświadczeni gracze, mianowicie Mateusz Jankowski, Wiktor Kawka, Marek Monczka, Roman Czyczykało i Michał Ścisłowicz.
Zamiast nich zespół zasiliło trzech zawodników, a są to obrotowy Admir Pelidija. I dwaj rozgrywający Oliwer Kamiński oraz Filip Wrzesiński. Do tego liczyć trzeba najzdolniejszych wychowanków opolskich klubów jak skrzydłowy Kacper Aksamit czy uniwersalny Jakub Luksa. Pierwszy ze stricte nowych to blisko 30-letni Czarnogórzec. Mierzący 193 cm kołowy poprzednio występował w macedońskim GRK Ochryd. Kamiński to dwa centymetry niższy leworęczny gracz wypożyczony z Orlen Wisły Płock. 20-latek miniony sezon spędził jednak w czeskim HC Robe Zubri. Po drugiej stronie rozegrania operować może trzy wiosny starszy Wrzesiński (194 cm), który do naszej ekipy trafia z Pogoni Szczecin.
Rewolucja czy nie?
– Taka ilość zawodników w piłce ręcznej może nie jest wielką rewolucją, pod względem ilości, ale już biorąc pod uwagę doświadczenie to jak najbardziej – zauważa trener Gwardii. – Niemniej na ten moment jesteśmy zadowoleni z postawy chłopaków, którzy do nas dołączyli. Problem na razie jest w tym, że to gracze przeważnie młodzi i nie wiemy jak będzie z ich formą na dłuższą metę. Czy nie będzie choćby wahań. W niektórych sparingach na przestrzeni jednego spotkania mieli świetne momenty, ale mieli też i słabsze. Bardzo ciężko jednak pracujemy żeby to poprawić – tłumaczy wyliczając, iż średnia wieku w jego ekipie to 23 lata. – To młoda drużyna, ale głodna sukcesu. Przy okazji chcemy zaskoczyć rywali, choć mamy też zawodników, którzy pamiętają europejskie puchary i będą mogli dać dużo od siebie swoim doświadczeniem. Liczę na to, że będą pomagali w trudnych momentach i wskazywali drogę młodszym kolegom – wyjaśnia.
Warto tu odnotować, iż zmiany mieliśmy również w strukturach klubu. Wszak po 18 latach, z czego 3,5 roku na stanowisku prezesa, pożegnała się z nim Karina Radomska. W tej roli zastąpi ją Paweł Dołhańczuk, On do tej pory sprawował funkcję dyrektora ds. rozwoju i biznesu, jak również odpowiadał za koordynację procesów organizacyjnych i marketingowych. Niemniej ważną informacją jest ta, iż firma Corotop przestała być sponsorem tytularnym drużyny. W związku z czym teraz ta będzie znowu nazywać się już Gwardia Opole.
Terminarz Gwardii do końca roku
Gwardziści zmagania zainaugurują 1 września, kiedy to we Wrocławiu zmierzą się z beniaminkiem Śląskiem Handball, gdzie przenieśli się niedawno Jankowski i Kawka. Półmetek fazy zasadniczej opolanie osiągną na koniec listopada, ale w tym roku grać będą aż do 21 grudnia, kiedy to ugoszczą Wybrzeże Gdańsk. Rozgrywki wznowią w połowie lutego 2025 roku w Kielcach. Koniec fazy zasadniczej zaplanowano na pierwszy weekend kwietnia. Dwa tygodnie później rozpoczną się faza play-off z udziałem ośmiu ekip i grupa spadkowa (sześć drużyn każdy z każdym po razie). W tym pierwszym przypadku – również w finale – rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Na 24-25 maja przewidziano ostatnie mecze grupy spadkowej, a na przełomie maja i czerwca starcia o poszczególne medale (najpóźniej 7/8 czerwca). Natomiast o utrzymanie walczyć będzie sześć drużyn z zachowaniem wcześniejszego dorobku. Każda z nich zagra po pięć meczów. Najgorsza spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
- 1. kolejka (1.09): Śląsk Wrocław Handball (wyjazd)
- 2. kolejka (5.09): Azoty-Puławy (dom)
- 3. kolejka (14.09): Piotrkowianin Piotrków Trybunalski (w)
- 4. kolejka (21.09): Zagłębie Lubin (d)
- 5. kolejka (28.09): Energa Wybrzeże Gdańsk (w)
- 6. kolejka (2.10): Industria Kielce (d)
- 7. kolejka (5.10): KGHM Chrobry Głogów (w)
- 8. kolejka (12.10): Zepter KPR Legionowo (d)
- 9. kolejka (19.10): MMTS Kwidzyn (w)
- 10. kolejka (26.10): ORLEN Wisła Płock (d)
- 11. kolejka (16.11): Arged Rebud Ostrovia Ostrów Wielkopolski (w)
- 12. kolejka (23.11): Energa MKS Kalisz (d)
- 13. kolejka (30.11): Górnik Zabrze (w)
- 14. kolejka (7.12): Śląsk Wrocław Handball (d)
- 15. kolejka (11.12): Azoty-Puławy (w)
- 16. kolejka (14.12): Piotrkowianin Piotrków Trybunlaski (d)
- 17. kolejka (18.12): Zagłębie Lubin (w)
- 18. kolejka (21.12): Energa Wybrzeże Gdańsk (d)
Czytaj także: Dreman zaprezentował zespół i drugiego sponsora tytularnego