7 sierpnia odbyło się uroczyste oddanie do użytku głównego punktu zasilania GPZ Gogolin. Jego budowa odbyła się w rekordowym czasie 16 miesięcy i kosztowała 32 mln zł. Samorząd Gogolina zabiegał o nią od lat. Ale skorzystają też sąsiednie gminy. A wręcz – jak podkreślał obecny na uroczystości Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa – cały region.
– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców naszego województwa. Przede wszystkim dobra dla biznesu, który się u nas lokuje. To jest duży krok ku przyszłości. A także dla zasilania strategicznej linii kolejowej. Nie tylko z punktu widzenia pasażerów, ale ze względu na przewozy towarowe, poprawią się bowiem możliwości w tym zakresie. Stoimy przed wyzwaniem, by elektryfikować kolejne linie kolejowe w regionie i to będzie wymagało budowy kolejnych takich jednostek – mówił Robert Węgrzyn.
GPZ Gogolin już działa. „Dla inwestorów to podstawa”
W uroczystości oddania do użytku punktu GPZ Gogolin udział wzięli oprócz wykonawców, zarządzających spółką Tauron Dystrybucja i władzami regionu lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dla nich nowy obiekt elektroenergetyczny jest najważniejszy. Jak wspominał obecny na gali były burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, zabiegi o jego budowę rozpoczął już sześć lat temu.
– Dla Gogolina to jak zbawienie – mówił. – Dosłownie za płotem czekają tereny inwestycyjne. I na ten GPZ czekali też inwestorzy, z którymi obecnie rozmowy prowadzi nowy burmistrz i mój dawny zastępca Krzysztof Reinert.
– Jeśli nie ma zabezpieczenia energetycznego, żaden inwestor się nie ulokuje: to jest podstawa. Ta inwestycja daje bezpieczeństwo energetyczne i to nie tylko naszej gminie, ale i sąsiadom. Mówię tu przede wszystkim o Krapkowicach. Ta moc, którą mieliśmy do dyspozycji wcześniej, była już wykorzystana w 100 procentach. Nie byliśmy w stanie przyłączyć do sieci żadnego kolejnego budynku, nie mówiąc już o biznesie. A teraz są nowe możliwości – podkreślał Joachim Wojtala.
W planach kolejne stacje pod Nysą i w Opolu
Roman Guła, dyrektor oddziału Opole Tauron Dystrybucja wspomniał, że stacja elektroenergetyczna GPZ Gogolin powstała również po to, by wesprzeć spółkę PKP Energetyka.
– Była potrzebna, by linia kolejowa relacji Wrocław – Katowice mogła podołać pociągom dużej prędkości. Bez wsparcia tego obiektu nie byłoby to możliwe – mówił dyrektor Guła.
– Wychodzimy też naprzeciw potrzebom rozwijających się odnawialnych źródeł energii. Będzie tu podłączona farma fotowoltaiczna z Krapkowic o mocy 40 megawatów. Natomiast wszystkie warunki przyłączenia wydane na ten obiekt już teraz przekroczą 70 megawatów energii w odnawialnych źródłach energii. Ta stacja ma „spiąć” wytwórców z klientami. Gdy energia nie będzie płynąć z daleka, ograniczymy straty przesyłowe – argumentował.
GPZ Gogolin powstał w ciągu istniejącej linii 110 kilowoltów Zdzieszowice- Górażdże. Rozdzielnia posiada 30 pól – cześć z nich jest już zarezerwowana dla klientów Tauronu, część przewidziana dla klientów strefy ekonomicznej, a część to pola rezerwowe.
To nie jedyna inwestycja firmy Tauron Dystrybucja w województwie opolskim. W skali kraju wydaje ona rocznie 3 miliardy złotych na stacje elektroenergetyczne oraz rozbudowę sieci. Podobny bardzo duży obiekt, którego docelowa moc wyniesie 160 megawatów, powstaje w Radzikowicach w powiecie nyskim.
Natomiast w Opolu trwają prace przygotowawcze do budowy obiektu we Wrzoskach na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ten będzie dostarczać energię o mocy 320 megawatów.
Kolejnym dużym przedsięwzięciem Tauron Dystrybucja w województwie opolskim będzie gruntowna modernizacja GPZ Blachownia. Ten zasila tereny przemysłowe w Kędzierzynie-Koźlu. Projekt firma zrealizuje wspólnie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi.
Czytaj także: Była fabryka samochodów, będzie centrum handlowe. Prace jeszcze w tym roku
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.