Gala Ludzi Kultury 2023 w Opolu. Za co przyznano nagrody
Trzy nagrody marszałka: dla Animatorów i Twórców Kultury w roku 2023, za Wydarzenie Muzealne Roku 2022 i im. Karola Miarki przyznano w środowy wieczór w ramach wydarzenia pod nazwą Gala Ludzi Kultury.
– Najpierw pracowałam w Zakładzie Porcelany w Bogucicach przez sześć lat. Tam projektowałam serwisy, figurki, świeczniki, wazoniki – mówiła Eryka Trzewik-Drost, która otrzymała nagrodę specjalną za całokształt działalności na rzecz kultury naszego regionu. – Później pracowałam w hucie szkła gospodarczego w Ząbkowicach.
Męża poznała na studiach we Wrocławiu. – Właściwie to chciałam iść na malarstwo albo rzeźbę. Ale akurat werbowali na grafikę i szkło. W ten sposób się spotkaliśmy i zostaliśmy razem już dość dużo lat – dodała z uśmiechem.
– Scena jest dla mnie ucieczką od życia. Okazało się, że całe życie uciekam przed sobą, przed tym życiem. Niedawno sobie to wszystko uświadomiłem. To „uciekanie” było całkiem nieświadome – stwierdził Andrzej Jakubczyk, aktor Teatru „Kochanowskiego”, laureat nagrody marszałka dla Animatorów i Twórców Kultury
w roku 2023.

Kto zdobył nagrody
Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów i Twórców Kultury
w roku 2023
Nagroda specjalna za całokształt działalności na rzecz kultury naszego regionu:
- Eryka Trzewik-Drost – pochodzi z Pokoju, w latach 1957-1964 była projektantką w Zakładzie Porcelany „Bogucice” w Katowicach-Bogucicach. W latach 1965-1990 jako projektantka związana była z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Zajmowała się głównie projektowaniem dekoracji; jest autorką ciekawych rozwiązań ornamentalnych wykorzystujących naturalne materiały w odlewach do form prasowanych, m.in. w zestawie naczyń użytkowych „Cora”. Małżeństwo Drostów przez ponad 40 lat związane było z hutą w Ząbkowicach.
- Wojciech Toporowski – jako nauczyciel języka angielskiego przepracował 31 lat w brzeskich szkołach ponadgimnazjalnych. Jego znaczące osiągnięcie to Festiwal Piosenki Angielskiej, którego jest pomysłodawcą. W 1998 roku założył Stowarzyszenie Face The Music i obecnie pełni w nim funkcję prezesa. Wprowadził nowe formy pracy pobudzające różne aktywności ucznia: My English Box, Portfolio, Kontrakt, nowy system motywacyjny uczniów, który stanowi nowatorską metodę diagnozowania i ewaluacji ucznia-Kierowany System Kredytów i System Testów Otwartych.

Pozostali laureaci:
- Piotr Paisdzior – przez lata angażował się w promocję historycznych walorów Opolszczyzny oraz szeroko pojętego Śląska organizując wraz z członkami stowarzyszenia widowiska historyczne, prelekcje, pokazy czy lekcje żywej historii
- Błażej Duk – fotograf, pasjonat historii i tradycji. Od momentu powstania pierwszej strony internetowej Zalesia Śląskiego w 2000 r. rozpoczął archiwizowanie oraz opisywanie ważniejszych wydarzeń w miejscowości.
- Adriana Jarosz – autorka m.in. książek poetyckich, utworów dla dzieci, a także tekstów z zakresu pedagogiki oraz regionalizmu. Jest laureatką licznych konkursów poetyckich, a także jurorką wielu ogólnopolskich konkursów literackich.
- Linda Wencel-Gliniorz – z Komprachcic, zaangażowana w przedsięwzięcia kulturalne w obszarze muzyki, dzieląca się swoimi zdolnościami plastycznymi, nieszczędząca wolnego czasu dla potrzeb innych ludzi czy organizacji.
- Robert Suchiński – jest artystą rzeźbiarzem, nauczycielem rzeźby w opolskim plastyczniaku, nauczycielem akademickim na Politechnice Opolskiej, wicedyrektorem do spraw artystycznych opolskiego plastyczniaka.
- Patrycja Kostyra – opolska artystka, ilustratorka, animatorka kultury, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, obecnie zawodowo związana z Wydziałem Sztuki UO. Jest członkinią streetartowej Grupy Murki.
- Daria Ogon – aktywna członkini Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, od 2017 roku działa również w ramach Stowarzyszenia Opolskie Lamy, współorganizując Festiwal Filmowy Opolskie Lamy i inne projekty kulturalne.
- Krzysztof Piasecki – kompozytor, aranżer, pedagog – jeden z najwszechstronniejszych gitarzystów polskiej sceny muzycznej. W 1997 zdobył tytuł Najlepszego Gitarzysty Jazzowego pisma muzycznego „Gitara i Bas”. W 2018 r. doprowadził do rewitalizacji Opolskiego Towarzystwa Jazzowego i został Prezesem Zarządu tego towarzystwa.
- Andrzej Jakubczyk – od roku 1996 r. jest aktorem Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu. W ramach swojej działalności artystycznej stworzył ponad sto kilkadziesiąt ról teatralnych, przez dziesięć lat współtworzył także radiowy kabaret TEKA.
- Agnieszka Zyskowska-Biskup – pracuje w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki, prowadzi dla dzieci i młodzieży lekcje teatralne oraz warsztaty swojego autorstwa.
- Joanna Dubiel-Stonoga – nauczyciel-twórca-artysta-pedagog. Jest nauczycielką plastyki, techniki i etyki od czterdziestu lat związana z placówkami oświatowymi w Ozimku. Jest autorką edukacyjnych programów własnych, wielu projektów oraz innowacji pedagogicznych.
- Ernest Malik – animator muzyczny na terenie gminy Murów. Nauczyciel klasy instrumentów blaszanych w Szkole Muzycznej I stopnia w Kluczborku. Organista w Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach. Dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Camerata” działającej przy Parafii św. Rocha w Starych Budkowicach.
- Tadeusz Taszycki – jest nestorem opolskich plecionkarzy i wybitnym koszykarzem oraz gawędziarzem. Plecionkarstwo na Śląsku Opolskim przy jego udziale zostało w lutym 2023 r. wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
- Józef Chyży – jest artystą, edukatorem działającym na polu kultury od wielu lat. Zawodowo związany z Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie realizuje ciekawe projekty edukacyjne dla różnych grup wiekowych. Działa aktywnie na polu wystawienniczym realizując interesujące ekspozycje.
- Katarzyna Szałecka-Ptak – pracownik Urzędu Gminy Strzeleczki od 2022 r. Zajmuje się promocją Gminy Strzeleczki oraz współpracą z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność pożytku publicznego. W kreatywny i ciekawy sposób tworzy strategie i techniki zarządzania mediami społecznościowymi.
- Anna Bannert – pracę w Muzeum Wsi Opolskiej rozpoczęła w roku 2008. Opracowała scenariusz lekcji muzealnych „Sekrety kuchni śląskiej”, które realizowane w Muzeum cieszą się dużą popularnością wśród uczniów i kadry nauczycielskiej.
- Paulina Rutowicz – jako instruktorka, reżyserka i choreografka stworzyła wiele spektakli tanecznych – zarówno dla dorosłego widza, jak i dla dzieci. Jest także znakomitą animatorką życia kulturalnego – w tym w dziedzinie tańca i teatru.
- Zbigniew Gąsiorowski – od przeszło 30 lat r. jest pracownikiem Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, pełniąc funkcję instruktora muzyki. Od zawsze związany z obszarem kulturowym, społecznym, twórczym.
- Joanna Bilowicka – jest doskonale znana brzeskiej publiczności, zarówno jako artystka, twórczyni spektakli muzyczno-teatralnych, jak i opiekunka solistów, grup wokalnych i musicalowych. Założyła grupę artystyczną „Antytemat Productions”.
- Jarosław Paluch – kierownik i założyciel Kluczborskiego Ogniska Muzycznego, które zostało przekształcone w Studium Muzyki Rozrywkowej i istnieje do dnia dzisiejszego przy Centrum Kultury w Kluczborku. Jest pomysłodawcą i inicjatorem akcji „Pomogę bo mogę” czyli zbiórki żywności oraz środków czystości do noclegowni dla osób bezdomnych.
- Agnieszka Połońska – związana jest z Kluczborskim Domem Kultury obecnie Centrum Kultury w Kluczborku. Czynnie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Kultury i Sztuki „Irys”. Zaangażowana jest również w działalność społeczną a w roku 2022 została szefem sztabu WOŚP Kluczbork.
- Ewa Kruszyna – jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, w sekcji stroje ludowe. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań stworzyła rekonstrukcje śląskich ubiorów ludowych oraz opracowała programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych o tej tematyce.
- Teodor Wilk – z zamkiem w Mosznej jest związany zawodowo od 1988 r., Jego działalność dotyczy obszaru obejmującego kulturę i sztukę, tj. wystawy, warsztaty, koncerty. Na przestrzeni kilkunastu lat, współuczestniczył w organizacji kilkudziesięciu takich wydarzeń.
- Wojciech Ossoliński – od 28 lat prowadzi Klub Ludzi Piszących w Głuchołazach. Aktywny organizator spotkań literackich. Satyryk, felietonista. Jego utwory prezentowano w czeskiej prasie literackiej i wydaniach międzynarodowych. Laureat kilku konkursów poetyckich. Stanisław Pokorski – wybitny oleski artysta, absolwent Wydziału Grafiki Warsztatowej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Od 2015 r. jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
- Tomasz Stefan – jest założycielem-fundatorem, prezesem i wiceprezesem dwóch prężnie działających fundacji na terenie województwa opolskiego – Fundacji Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki” i Fundacji Centrum Edukacji Wokalnej w Gorzowie Śląskim. Obie zajmują się: edukacją muzyczną dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Irena Żołędź – nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Oleśnie oraz w Młodzieżowym Studium Muzyki Rozrywkowej. Ponad 50-u jej absolwentów szkół muzycznych ukończyło akademie muzyczne w kraju zasilając kadrę wielu szkół muzycznych w Polsce i za granicą.
- Kazimiera Holka – artystka z gminy Domaszowice o wielu talentach, tj. pisze i recytuje wiersze, corocznie wykonuje wieńce dożynkowe, udziela się społecznie w różnego rodzaju organizowanych uroczystościach gminnych jak i kościelnych.
- Ryszard Radomiński – od 26 lat jest kierownikiem muzycznym zespołu „Namysłowiacy”, który na konkursach i przeglądach zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Jest pomysłodawcą i opiekunem „Studia Piosenki”.
- Tadeusz Bezwerchny – od ponad 28 lat pełni funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świerczowie. Przez swoją pracę i zaangażowanie przyczynił się do rozkwitu kultury na terenie gminy, jak również poza jej granicami. Jest pasjonatem harcerstwa, lokalnej historii i kultury.
- Alojzy Ketzler – jest społecznikiem, który od wielu lat działa na rzecz swojej miejscowości – Ciska. Jest również edukatorem, animatorem i kreatorem wielu wydarzeń. Od 1972 r. kolekcjonuje zachowując dla przyszłych pokoleń zabytkowy sprzęt i artefakty, a także kultywuje miejscowe zwyczaje i tradycje regionu.

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2022
Kategoria „wystawa”:
- Muzeum Ziemi Kozielskiej w Kędzierzynie – Koźlu: Wystawa „W 800-lecie pierwszej wzmianki o Kasztelani Kozielskiej”
- Muzeum Śląska Opolskiego : Wystawa „Rzeczy piękne. Tkaniny Marii Bujakowej”
- Muzeum w Praszce: Wystawa „Z dziejów Praszki”
Kategoria „inicjatywa edukacyjna”:
- Centralne Muzeum Jeńców Wojennych: Akcja społeczno-artystyczna „Tu byli”
- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu: Wolontariat w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Nagroda im. Karola Miarki przyznawanej przez Marszałka Województwa Opolskiego
Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury osobom fizycznym, które w szczególny sposób przyczyniły się do upowszechniania kultury i nauki naszego regionu, wnosząc trwałe wartości humanistyczne do kultury narodowej w myśl idei propagowanych przez Karola Miarkę.
Prof. dr hab. Wiesława Piątkowska-Stepaniak – m.in. dzięki zaangażowaniu pani profesor został utworzony kierunek medyczny na Uniwersytecie Opolskim. Była członkiem komitetu monitorującego Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego, a także aktywnie uczestniczyła w pracach nad stworzenie strategii Województwa Opolskiego oraz strategii Uniwersytetu Opolskiego. Jest założycielką „Fundacji Prosto z Serca”, która w możliwie najszerszym zakresie wspomaga walkę z chorobami układu sercowo-naczyniowego.