Nagrody Jana Całki 2025 społecznicy otrzymali podczas jubileuszowej Gali Inicjatyw Społecznych w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Zgłoszenia do nagrody mogły składać organizacje pozarządowe, rady dzielnic, instytucje publiczne oraz grupy mieszkańców (minimum 10 osób).
Nagrody Jana Całki 2025 – Lider Społeczny Roku
Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Opola, która określa zasady konkursu nagroda w kategorii, ta nagroda przyznawana jest osobie:
- zaangażowanej w działalność społeczną, ze szczególnym uwzględnieniem działań
- podejmowanych na rzecz Miasta i mieszkańców;
- kreatywnej, ambitnej, uczciwej i dbającej o dobro ogółu;
- skutecznej w swojej działalności;
- godnej naśladowania;
- współpracującej i angażującej w swoje działania innych ludzi;
- wpływającej na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Laureatem nagrody im. Jana Całki 2025 w kategorii Lider Społeczny Roku został Krzysztof Danków.
W kategorii Lider Społeczny Roku wyróżnieni zostali: Maria Jeleń, Antonina Kalinichenko, Maciej Pawlak, Wojciech Sudnicki.
Nagrody Jana Całki 2025 – Pożytek Roku
Ta nagroda dla organizacji pozarządowej, która zrealizowała zadanie publiczne na rzecz mieszkańców w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. A kryteria są następujące:
- zasięg oddziaływania zadania publicznego, w tym liczba uczestników (beneficjentów);
- integracyjny charakter zadania publicznego, czyli włączanie instytucji, organizacji i innych podmiotów w jego realizację;
- innowacyjność zadania publicznego;
- dostępność zadania publicznego dla mieszkańców Opola;
- wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Laureatem w kategorii Pożytek Roku 2025 zostało zadanie XIII Opolski Festiwal Spektakli Profilaktycznych „Maski Zostawimy na Scenie” realizowane przez Horyzont – Fundację Pomocy Dzieciom i Rodzinie.
Pożytek Roku – wyróżnieni
Wyróżniono z kolei następujące zadania:
- „Promocja zdrowia przez regularną profilaktykę oraz aktywność fizyczną. Zadbaj o siebie kompleksowo: regularne przeglądy zdrowia i codzienna dawka ruchu” – Stowarzyszenie „Masz Jaja Idź Na Badania”
- „Ze strażakiem bezpiecznie” – Oddział Wojewódzki Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej
- Siła Młodości – odkryj moc w Opolu – Fundacja Rozwoju Społecznego SPINACZ
- Iskra – Opolskie Centrum Wolontariatu – Fundacja Geko
Nagrody w imieniu Prezydenta Miasta Opola wręczyli: zastępca prezydenta Miasta Opola Łukasz Sowada oraz Przewodnicząca Rady Miasta Opola Barbara Kamińska.
Czytaj też: „Każda praca hańbi” w Kochanowskim. Sztuka bezczelnie szczera
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania




