ENOfestiwal ma w tym roku inną formę aniżeli w przypadku dwóch poprzednich imprez. Edycję 2023 zaplanowano bowiem w pięciu winnicach w każdym z czterech subregionów województwa i w Aglomeracji Opolskiej. W każdym wypadku gospodarze goszczą nie tylko turystów, ale i przedstawicieli sąsiednich winnic oraz producentów serów zagrodowych i lokalnych kulinariów.
– Tym sposobem zwiększamy asortyment degustacyjny oraz możliwość porównania smaków i aromatów – tłumaczy Katarzyna Święs-Kubara, prezes Fundacji na Rzecz Partnerstwa Events Partner, organizator ENOfestiwalu i „Opolskiego Szlaku Winnic”. – Naprawdę jest się czym pochwalić, bo choć jesteśmy najmniejszym województwem to mamy jeden z największych areałów pod kątem produkcji wina.
W programie warsztaty tematyczne, konkursy wiedzy enoturystycznej z nagrodami, sesje fotograficzne, enorelax wśród winorośli oraz inne atrakcje branżowe. Wszystko pod jednym hasłem: „Winnice i goście”.
Wstęp jest wolny, aczkolwiek degustacje są płatne (przykładowo lampka wina to koszt około 7 zł). Istnieje także możliwość zakupu detalicznego. Warto zabrać ze sobą także koc do posiedzenia czy parasolkę w razie niepogody.
Enofestiwal 3 – gdzie i kiedy?
Przypomnijmy, iż inauguracja nastąpiła w Winnicy Opole 30 czerwca. Następnie spotkano się w Winnicy Rodzinnej w Balcarzowicach (Subregion Kędzierzyńsko-Kozielski), Winnicy Jania z Krzyżowic (Subregion Brzeski) i Winnicy Parypa z Byczyny (Subregion Północny). Zamknięcie i wielki finał przewidziano na 16 września w Winnicach Charbielin (Dom Charbielin) – Subregion Południowy.
– To doskonała okazja do ugruntowania walorów winnej tradycji w województwie opolskim oraz lokalnych producentów wina – tłumaczy Anna Szymańska z Fundacji na Rzecz Partnerstwa Events Partner. – Z naszych obserwacji wynika, że zdolności produkcyjne regionu opolskiego wzrastają z roku na rok, a produkcja oraz nowe nasadzenia winnych krzewów pozwalają na pomnożenie i podwyższenie skali produkcji winnej.
Nie kryje też, iż dzięki temu też utworzono Opolski Szlak Winnic zrzeszający z roku na rok coraz więcej powstających winnic.
– Ta analiza oraz liczba odwiedzających Enofestiwal gości wskazuje, że nasz szlak na stałe zagościł już w świadomości turystów i podróżujących po Opolszczyźnie. Jesteśmy dumni, że udało się nam stworzyć Opolski Szlak Winnic i wspólnie promować wśród mieszkańców nasze opolskie winnice – nie kryje Anna Szymańska.
Czytaj także: Opolskie winnice mają coraz większą renomę. Bez pasji trudno liczyć na sukces