Pracownia informuje, że ekshumacje w Kaniowie zakończyły się 13 sierpnia 2024 r. „W rezultacie naszych badań zlokalizowaliśmy dwa groby masowe, w których pochowano łącznie 13 osób. Większość z nich stanowili żołnierze niemieccy. Przy ich szczątkach odkryliśmy siedem znaków tożsamości” – czytamy na jej stronie internetowej.
Ekshumacje w Kaniowie – kolejny rozdział bolesnej historii
W jednej z mogił pochowano mężczyznę narodowości włoskiej (jeńca lub robotnika). Jego szczątki będą przeniesione na Cmentarz Żołnierzy Włoskich na warszawskich Bielanach. Spoczywające obok niego szczątki osoby cywilnej będą, zgodnie z wolą rodziny, pochowane na kwaterze cywilnej na Niemieckim Cmentarzu Wojennym w Nadolicach Wielkich.
– Zarówno dokumenty archiwalne, opracowania naukowe, jak i tablica znajdująca się na nagrobku pozwolą przypisać tożsamość do odkrytych szczątków. Tym sposobem zamykamy kolejny rozdział bolesnej historii. Prace te nie byłyby możliwe bez życzliwości i wsparcia mieszkańców Kaniowa i Urzędu Gminy w Popielowie, za które serdecznie dziękujemy – informuje stowarzyszenie.
Włączyli się mieszkańcy
– W Kaniowie odbyły się dwie ekshumacje, pierwsza w lipcu, druga w sierpniu. Stowarzyszenie miało wsparcie ze strony naszego zarządzania kryzysowego – precyzuje zastępca wójta gminy Popielów Artur Kansy-Budzicz.
– W sprawę zaangażowali się także mieszkańcy Kaniowa. Część miała wiedzę na temat tych wydarzeń z wojennej przeszłości pozyskaną od przodków – opowiada.
– Wśród pochowanych w tym grobie ofiar był m.in. głuchoniemy mieszkaniec Kaniowa. Został zastrzelony, bo nie zareagował na komendę „stój”. To jego ciało zostało za zgodą rodziny przeniesione do Nadolic Wielkich. Dzięki odnalezieniu w czasie ekshumacji nieśmiertelników żołnierzy stowarzyszenie będzie mogło powiadomić rodziny o losie bliskich uznawanych dotychczas za zaginionych – zauważa zastępca wójta Popielowa.
Czytaj także: Skarby w Nysie. Butelka po coli z III Rzeszy i flakon po perfumach Chanel
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.