Dożynki wojewódzkie w Polskiej Nowej Wsi. Korony i ozdoby
Co roku gospodarzem święta plonów jest inna gmina w regionie. W 2023 roku organizuje je gmina Komprachcice. Dożynki wojewódzkie w Polskiej Nowej Wsi odbywają się na terenie tamtejszego aeroklubu.
Na miejscu jest duży namiot biesiadny i scena, na której występują artyści. Przed nami jeszcze m.in. występ grupy kabaretowej Paranienormalni, a gwiazdą wieczoru – o godz. 20 – będzie zespół Wilki.
W południe na dożynkach odbyła się prezentacja koron żniwnych przygotowanych przez mieszkańców wsi z całego województwa. Takie korony wymagają ogromu pracy i potrafią powstawać przez wiele miesięcy.
Dożynki wojewódzkie w Polskiej Nowej Wsi mają szereg atrakcji. Można zobaczyć wiekowy sprzęt rolniczy i pożarniczy. Jest wesołe miasteczko, a także sposobność, by brać udział w szeregu konkurencji sprawnościowych.
Dożynki wojewódzkie w Polskiej Nowej Wsi. Wyniki konkursów
Podczas imprezy organizatorzy rozstrzygnęli też szereg konkursów. W pierwszym nagrody można było uzyskać za najlepsze inicjatywy sołeckie. Podium jest następujące:
- I miejsce – Smogorzów w gminie Namysłów, za długofalowe budowanie projektu wsi tematycznej
- II miejsce – Brożec w gminie Walce, za zagospodarowanie placu na terenie byłego PGR na cele rekreacyjne
- III miejsce – Sławniowice w gminie Głuchołazy, za remont budynku komunalnego i zaadaptowanie na świetlicę wiejską.
Drugi konkurs to „Piękna Wieś Opolska 2023”, który ma za zadanie docenić wyróżniające się obszary wiejskie regionu oraz inicjatywy ich mieszkańców. Do tego konkursu wpłynęło 37 zgłoszeń. Zorganizowano go w dwóch kategoriach.
Kategoria „Najlepszy projekt”:
- I miejsce – Stradunia, gm. Walce
- II miejsce – Hajduki Nyskie, gm. Nysa
- III miejsce – Wierzbie, gm. Łambinowice
Kategoria „Najpiękniejsza wieś – Debiut”:
- I miejsce – Oleszka, gm. Zdzieszowice
- II miejsce – Grodziec, gm. Ozimek
- III miejsce – Niwki, gm. Strzelce Opolskie
Wyniki konkursu koron dożynkowych
Do konkursu koron na dożynki wojewódzkie w Polskiej Nowej Wsi wpłynęło 40 zgłoszeń. Jurorzy podzielili je na trzy kategorie.
Najwięcej – 22 zgłoszenia – wpłynęły do kategorii koron kłosowo-ziarnkowych. Tu zdaniem jurorów najlepsza okazała się bogato zdobiona korona z Gogolina.
W kategorii „Debiut” konkurowało ze sobą 14 koron. Tu jurorzy pierwsze miejsce przyznali sołectwu Wierzbie z gminy Łambinowice.
Do kategorii „korony dożynkowe ziarnkowe oraz prace plastyczne” wpłynęły cztery głoszenia. Wygrały twórczynie z Wierzbięcic z gminy Nysa.
Politycy na dożynkach wojewódzkich
Dożynki wojewódzkie w Polskiej Nowej Wsi przyciągają coraz więcej osób. Dla polityków to okazja, by pokazywać się w trwającej kampanii.
Na terenie lotniska można spotkać działaczy najróżniejszych opcji. Byli Tomasz Siemoniak, Andrzej Buła i Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej. Pojawili się działacze Mniejszości Niemieckiej – Ryszard Galla, Rafał Bartek i Henryk Lakwa. Obecni byli też Piotr Woźniak z SLD oraz Marcin Oszańca z PSL. PiS byli m.in. wojewoda Sławomir Kłosowski i Mariusz Nieckarz. Na dożynkach pojawili się też działacze opolskiej Konfederacji, m.in. Daniel Szkarupski, lider opolskiego Ruchu Narodowego.
– W roku wyborczym kandydaci do Sejmu i Senatu zawsze robią „nalot” na dożynki. Cztery lata temu w Lewinie Brzeskim też tak było – śmieje się jeden z polityków Platformy prosząc o anonimowość.
Poczuciem humoru wykazali się też mieszkańcy gminy Komprachcice. Przy drodze prowadzącej na teren imprezy przygotowali szereg wesołych ozdób.
Impreza w Polskiej Nowej Wsi zakończy się około północy.