„Język śląski jest nieodłączną częścią kultury i tożsamości Śląska, a jego uznane byłoby ważnym krokiem w zachowaniu dziedzictwa naszego regionu” – pisze posłanka Danuta Jazłowiecka, kandydująca teraz do Parlamentu Europejskiego, w dokumencie, w którym apeluje do samorządowców. – „Odzwierciedla bogactwo naszej historii i kultury, stanowi integralną część naszej tożsamości. Jego oficjalne uznanie pozwoli na ochronę, promocję i rozwój śląskiego dziedzictwa kulturowego. A także na wsparcie lokalnych inicjatyw związanych z językiem śląskim”.
Parlamentarzystka podkreśla, iż używanie języka śląskiego nie jest sprzeczne z językiem polskim jako językiem urzędowym. Obie te formy językowe mogą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.
„Zwracam się do państwa o poparcie tej ważnej inicjatywy przez podjęcie uchwały intencyjnej. Zostanie ona przekazana prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Wyraz takiego poparcia będzie istotnym sygnałem dla władz centralnych i przyczyni się do podjęcia dalszych działań w celu uznania języka śląskiego za język regionalny” – napisała Danuta Jazłowiecka.
Danuta Jazłowiecka apeluje – jak zareaguje sejmik?
O komentarz do tego apelu poprosiliśmy Rafała Bartka, przewodniczącego Sejmiku Województwa Opolskiego.
– To nie jest jedyny apel w tej sprawie. Wpłynęły też apele innych organizacji, m. in. Śląskich Samorządowców. Przygotowujemy projekt apelu w tej sprawie. Jest on w fazie wewnętrznych konsultacji. W naszym projekcie zostaną przytoczone argumenty, które przemawiają za uznaniem języka śląskiego za regionalny. By prezydent zgodził się na podpisanie nowelizacji ustawy – mówi Rafał Bartek.
– Język śląski jest elementem tożsamości mieszkańców Śląska – dodaje przewodniczący sejmiku. – Również województwa opolskiego. Powinien podlegać ochronie i posiadać do tej ochrony instrumenty. Jedynym instrumentem, który pozwala na ochronę języków zagrożonych, jest ustawa o mniejszościach narodowych, etnicznych i języku regionalnym. Ale w niej języka śląskiego obecnie nie ma.
Czytaj także: Język śląski – jest ustawa! Jak głosowali opolscy posłowie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.