Z kościoła „na górce” do katedry
Wspólna procesja parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha jest już tradycją. Ale w tym roku – ze względu na zamknięcie kościoła katedralnego – uczestnicy procesji szli w przeciwną stronę niż zwykle. Procesję poprzedziła msza św. w kościele “na górce”.
– Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mówił w kazaniu bp Pierskała.- Skłania nas zawsze do wielkiej wdzięczności Panu Jezusowi za jego obecność pośród nas pod świętymi postaciami. Obiecał, że będzie zawsze z nami: A oto ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata. I ta obecność trwa także wszędzie tam, gdzie odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu. Także tu blisko kościoła w Kaplicy Adoracji, gdzie trwa stała, wieczysta, w dzień i w nocy modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Po to, aby uwielbić Jezusa obecnego pośród nas.
– W Ewangelii słyszeliśmy także – dodał biskup, że Jezus daje nam swoje Ciało i Krew do spożywania: “Ja jestem Chlebem Żywym, który zstąpił z nieba. Kto spożywa ten Chleb, będzie żył na wieki. On nas jednoczy. Skupieni wokół Jego Ciała i Krwi stajemy się wspólnotą, Kościołem.
Przy czterech ołtarzach – obok klasztoru sióstr de Notre Dame na Małym Rynku, przy klasztorze Franciszkanów, między kościołem św. Aleksego oraz DPS-em prowadzonym przez siostry Franciszkanki oraz na placu katedralnym – ks. biskup udzielił uczestnikom procesji błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Przy każdym z ołtarzy diakon śpiewał się też fragmenty Ewangelii o Eucharystii.
Ta tradycja ma prawie 800 lat
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.
Bezpośrednią inspiracją do jego ustanowienia były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege.
W 1252 r. legat papieski rozszerzył obchodzenie tego święta na Germanię, natomiast papież Urban IV bullą „Transiturus” z 1264 r. ustanowił Boże Ciało świętem obowiązującym w całym Kościele jako zadośćuczynienie za znieważanie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie oraz uczczenie pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu.
W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto bp Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Pod koniec XIV w. było ono obchodzone już we wszystkich diecezjach.
Przy ostatnim ołtarzu uczestnicy procesji modlili się o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla biskupa Andrzeja Czai oraz o pomoc Bożą dla prac remontowych w katedrze.
Dziś wieczorem na Górze św. Anny, w Grocie Lurdzkiej odbędzie się Koncert Uwielbienia. Początek o 19.00. Na nabożeństwo “Opole uwielbia” zapraszają biskup opolski oraz Wspólnota Dawid.