Dzięki wsparciu Grupy Lellek, Miejska Biblioteka Publiczna dysponuje obecnie w sumie dwoma samochodami. – Podarowany pojazd książki, w tym liczne nowości wydawnicze, dostarcza do 15 placówek biblioteki, które są rozlokowane po całym mieście. Jednocześnie auto organizuje transport rzeczy potrzebnych do utrzymania tych placówek, m.in. środków czystości czy rozmaitego wyposażenia – mówi Marcin Duda, dyrektor MBP w Opolu.
Szef MBP przypomina, że do biblioteki miejskiej należą 34 tysiące aktywnych czytelników. I bez podobnych samochodów utrzymanie tak dużej sieci byłoby po prostu niemożliwe.
Lellek pomaga promować czytelnictwo, a Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu ma samochód
Dyrektor Duda podkreśla, jak wielką korzyścią jest wizualna identyfikacja samochodu z biblioteką, jako drogą do literatury.
– Nasz nowy samochód poruszając się po mieście skutecznie promuje czytelnictwo – przyznaje Marcin Duda.
Podkreśla, że Grupa Lellek to zaangażowany mecenas kultury w Opolu. Co więcej zdobyła w tej sferze już miejską nagrodę.
– Uważam, że to niezwykle cenne, gdy przedsiębiorcy angażują się w kulturę. To warte uznania – stwierdza w rozmowie z „O!Polską”.
Jednocześnie szef MBP zapowiada, że współpraca z Grupą Lellek odbywa się na wielu płaszczyznach.
– Spotykamy się cyklicznie i dyskutujemy. Mamy już kolejne pomysły na współpracę i już niedługo zdradzimy szczegóły kolejnego wspólnego projektu – stwierdza.
Projekt Bibliolellek – razem można więcej
Współpraca, jaką zawiązały Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu i Grupa Lellek, doczekała się chwytliwej nazwy: Bibliolellek.
– Bardzo się cieszymy, że poprzez nasze działanie biblioteka będzie miała możliwość dostarczenia książek do swoich placówek. A samochód zdecydowanie będzie widoczny na ulicach Opola – przyznaje Błażej Jarząb, dyrektor zarządzający w firmie Lellek.
Dodaje, że wspólne działania z biblioteką dla firmy są naprawdę ważne. – Dlatego, że wierzymy w wspieranie lokalnych instytucji kulturalnych. To inwestycja w przyszłość regionu, która przynosi korzyści całej społeczności – podkreśla dyrektor.
Chcą współpracować non-profit
W tym miejscu warto również wspomnieć, że w marcu tego roku powstała Fundacja Lellek Pomaga. Choć formalnie nie jest połączona z Grupą Lellek, to od tego roku stanowi jej nierozłączny element (firma dzięki fundacji ma miejsce, do którego może kierować otrzymywane prośby i pytania o wsparcie, a fundacja dzięki firmie ma stałego darczyńcę).
– Na bieżąco staramy się odpowiadać na zapytania o pomoc. Realizujemy zarówno swoje projekty, jak i współpracujemy z innymi organizacjami non-profit – mówi Agnieszka Lellek-Klimek, prezeska Fundacji Lellek Pomaga.
Wyjaśnia, że w tym względzie współpraca z lokalnymi organizacjami, instytucjami oraz darczyńcami będzie kluczowa dla rozwoju działań fundacji.
Nacisk chcą położyć na pomoc dzieciom, młodzieży oraz osobom z niepełnosprawnościami. A także na edukację, rozwój i ekologię.
Agnieszka Lellek-Klimek podkreśla, że istotą jest stworzenie zintegrowanego programu, który połączy zasoby biblioteki z inicjatywami fundacji.
– Wszystko po to, by efektywnie wspierać rozwój intelektualny i emocjonalny. Urzekła nas również pamięć biblioteki o osobach z niepełnosprawnościami, jak i o dzieciach. Będą to jedne z głównych obszarów, na których będziemy skupiać swoją uwagę. Natomiast nie zamykamy się przy tym na inne tematy – zaznacza.
Informacje o kolejnych wspólnych działaniach MBP w Opolu i Lellka, warto śledzić m.in. na social mediach Fundacji Lellek Pomaga.
Czytaj też: Remigiusz Mróz na Festiwalu Książki w Opolu: Sztuczna inteligencja nie zagrozi pisarzom
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.