28. Festyn Fundacji Dom w Opolu w niedzielę 18 czerwca
Festyn Fundacji Dom w Opolu już blisko trzy dekady jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu podopiecznych, ich rodzin, przyjaciół i pracowników fundacji.
Po raz pierwszy odbył się w 1995 roku. Tym samym wpisał się na stałe na listę kluczowych imprezy kulturalnych w mieście cieszących się wysoką frekwencją. Z założenia wydarzenie to jest okazją zaprezentowania działań fundacji państwa Teresy i Kazimierza Jednorogów. Prezentowane są i sukcesy, i kierunków rozwoju.
– Nasze coroczne święto jest okazją do integracji osób z niepełnosprawnościami. Z jednej strony są gośćmi honorowymi, a z drugiej są zaangażowani w organizację festynu – informują twórcy imprezy.
W programie bogaty program artystyczny: koncerty, pokazy taneczne, teatralne i sportowe. W trakcie imprezy zobaczymy również dorobek podopiecznych Fundacji Dom. Zaplanowane są również warsztaty koralikowe, wspólne malowanie farbami, warsztaty zorganizowane przez Galerię Biały Kruk.
Do Opola przyjedzie m.in. Szymon Wydra z recitalem akustycznym. Koncert rozpocznie się o godz. 13.00. Z kolei widowiskowo zapowiada się też pokaz mażoretek o 14.30 czy Teatru Ruchu i Ognia Mantikora o 17.30.
Natomiast na wzór lat poprzednich pasjonatów literatury organizatorzy zapraszają do Księgarni pod Chmurką. Na festynie będzie działała także strefa relaksu oraz strefa kulinarna.
#zbudujznaminowydom. Każdy może pomóc
W tym roku Fundacja Dom w Opolu prowadzi akcję, którą promuje hasłem #zbudujznaminowydom.
– Fundacja otrzymała od miasta wymarzony budynek w Winowie. W związku z tym chcemy tam tworzyć mieszkania wspomagane dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie to miejsce o określonej liczbie miejsc. W tym domu wcześniej była szkoła. Teraz chcemy go przystosować do nowej funkcji. Dlatego też potrzebny jest remont – mówi Łukasz Waleczko, który poprowadzi niedzielny festyn.
W związku z tym od jakiegoś czasu trwa zbiórka na ten cel. Pretekstem do tego jest okrągły jubileusz Teresy i Kazimierza Jednorogów, którzy obchodzą 50. rocznice ślubu. Cegiełkę na nowy dom, czyli mieszkania wspomagane, można dorzucić również podczas festynu. Celem jest uzbieranie kwoty 100 tys. zł.