W Małej Galerii na piętrze MBP można oglądać kilkadziesiąt tomów. Kolekcja jest bardzo różnorodna. Należą do niej reprodukcje malarstwa, beletrystyka, atlasy, albumy. Także ilustrowane książki o biologii i przyrodzie, teksty historyczne (m. in. o niemieckich koloniach), a także poświęcone kulturze (niemieckie stroje ludowe) i etnografii (ziemia i ludzie Górnego Śląska). Ten efektowny zbiór jest niewielką cząstką niemieckojęzycznych zbiorów – głównie z okresu do 1944 roku – znajdujących się w zbiorach muzeum.
21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Zbiór kilku tysięcy książek
Najciekawsze wizualnie tomy prezentowała podczas otwarcia Halina Fleger, plastyk w MBP.
– Zbiory te liczą kilka tysięcy woluminów pochodzących z różnych okresów, także z lat 50. i 60. – powiedziała „O!Polskiej” Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
– Zostały one zinwentaryzowane i skatalogowane. Pracujemy nad ustalaniem, jaka jest wartość merytoryczna tego zbioru. Znajdują się w nim książki bardzo popularne, dostępne pewnie w każdej bibliotece. Ale na pewno są w nim także książki unikalne. Zależy nam, by ekspert te cenne pozycje „wyłapał”. Być może uda się stworzyć projekt ich digitalizacji, by były one dostępne szerszej publiczności. Cały zbiór jest zbyt duży. Musimy wybrać to, co najcenniejsze – stwierdziła.
Przestrzeń spotkań i rozmów
– Cieszę się, że możemy tutaj, w bibliotece, uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu. Na wystawie mamy naprawdę unikatowe zbiory – mówiła Paulina Bilicz, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
– Biblioteka zawsze była przestrzenią dyskusji i spotkań, gdzie można rozmawiać i wymieniać doświadczenia. Po raz pierwszy mieszkańcy Opola mogli skorzystać z Biblioteki Miejskiej w 1903 roku. Jej siedziba mieściła się przy ul. św. Wojciecha 11. Historia kołem się toczy. Dziś spotykamy się w naszej nowoczesnej bibliotece, by o tej niezwykłej historii porozmawiać – zauważyła.
Mniejszość niemiecką reprezentowali Rafał Bartek, lider TSKN i VdG oraz Norbert Rasch, były przewodniczący Towarzystwa, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.
– To dla mnie bardzo ważne i cenne, że na 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim po raz kolejny mamy tylu partnerów – mówił Rafał Bartek. – To jest ogromna wartość dodana w czasach, gdy przekazywanie tego dziedzictwa wcale nie jest oczywiste. Chcę bardzo za to podziękować. Te Dni nas w kraju wyróżniają. To, czym możemy się wyróżniać – kultura i dziedzictwo – buduje naszą przewagę nad innymi regionami.
Czytaj także: Od 1 października kultura niemiecka dla każdego
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.